Bolące stawy w ciąży – jak temu zapobiec?

W trakcie ciąży wiele kobiet skarży się na bóle stawów. Przede wszystkim dotyczą one stawów kolanowych oraz biodrowych. Wraz z rozwojem ciąży, masa ciała kobiety dość szybko się zwiększa. Dlatego wręcz dość naturalnym tego następstwem są bóle stawów, obciążone dodatkowymi kilogramami. Oczywiście takie bóle nie muszą być na stałe wpisane w ciążę. Można sobie z nimi radzić na kilka sposobów.

Ciąża, a bolące stawy

Każda kobieta zupełnie inaczej przechodzi ciążę. Nie każda przybiera duże ilości dodatkowych kilogramów, jednak zawsze jakieś się pojawiają. Na początku kobiety nie odczuwają bólu stawów, ponieważ masa ciała utrzymuje się na podobnym poziomie, brzuch rośnie dość powoli. Jednak w bardziej zaawansowanych miesiącach ciąży, w okolicach szóstego czy też siódmego miesiąca, masa zaczyna dużo szybciej się zwiększać. Choć organizm jest gotowy na takie zmiany, stawy mimo wszystko muszą sobie poradzić ze sporym obciążeniem. Poza tym na ból stawów mają również wpływ zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety.

Czy kolagen na stawy jest bezpieczny w ciąży?

Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z uciążliwym bólem stawów, jest regularne spożywanie kolagenu. Oczywiście jego źródłem są zwierzęta. Kolagen występuje w ich kościach oraz tkance łącznej. Można zatem spożywać go w naturalnej postaci, przykładowo, jako wywar kostny. Poleca się również różnego rodzaju galarety mięsne, które również zawierają sporej jego ilości.

Niektóre kobiety jednak mogą się zastanawiać nad tym, czy spożywanie kolagenu w trakcie ciąży jest bezpieczne? Czy nie szkodzi to w żaden sposób dziecku? Kolagen nie ma negatywnego wpływu na stan kobiety ciężarnej. Wręcz przeciwnie, pomaga on jej w lepszej kondycji przetrwać wszystkie trudy związane z tym właśnie stanem. Spożywanie kolagenu w naturalnej postaci w rozsądnych ilościach, jest jak najbardziej wskazane. Alternatywą dla takiej formy kolagenu może być również suplement. Obecnie suplementacja kolagenem jest bardzo rozpowszechniona, dlatego też kolagen można nabywać w różnych formach. Więcej właściwości kolagenu można znaleźć tutaj. Warto jednak pamiętać o tym, iż choć kolagen dobroczynnie wpływa na stan skóry oraz stawów, jego przyjmowanie w postaci suplementu powinno zostać skonsultowane z lekarzem ginekologiem. Tylko on na podstawie zaznajomienia się ze stanem zdrowia swojej pacjentki może stwierdzić, czy przyjmowanie przez nią kolagenu będzie bezpieczne dla ciąży.

Jaka forma przyjmowania kolagenu jest najlepsza dla kobiety w ciąży?

Kolagen na rynku występuje w różnych postaciach. Przykładowo można nabywać kolagen sproszkowany i dorzucać go do swoich koktajli białkowych. Dla kobiet w ciąży poleca się jednak zdecydowanie najbardziej kolagen do picia. Kolagen w takiej postaci jest bardzo łatwo przyswajalny. Z racji tego, iż nie trzeba specjalnie go przygotowywać, jest również poręczny w każdej sytuacji. Można zabrać go przykładowo ze sobą na jakiś wyjazd. Kolagen w postaci płynnej szybko przenika do organizmu, gwarantując bardzo pozytywne rezultaty po jego regularnym stosowaniu. Wpływa on nie tylko na zmniejszenie się bólu stawów, ale również na poprawę kondycji skóry.

Podobne artykuły

Jak odzyskać figurę po porodzie

W zależności od tego, jak dba się o ciało w czasie ciąży będzie zależał wygląd sylwetki po porodzie. Powrót do formy po urodzeniu dziecka nie jest łatwy, jeśli jednak zmiany odzyskania figury sprzed tego okresu będą wprowadzane powoli i regularnie pewne jest, że pożądane efekty zostaną osiągnięte w miarę szybko i sprawnie. Spis treściJak zmienia […]

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży – jak pozostać w formie?

Dla wielu kobiet zmartwieniem są zmiany, jakie przechodzi ich ciało podczas ciąży. Przyrost masy ciała i cukrzyca ciążowa to tylko niektóre z nich. Pojawiają się też obawy – jak dam sobie radę podczas porodu? Czy będzie bardzo bolesny? Czy dziecko urodzi się zdrowe? Niektóre z nas w strachu przed uszkodzeniem płodu minimalizują swoją aktywność fizyczną. […]