Skurcze łydek w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Lipiec 14th, 20099:25 am @

0


Pewnie niejedna z nas przeżyła nagły skurcz łydki w środku nocy. Ból okropny, nie wiadomo co z nim począć, a na dodatek jak już przejdzie to pojawia się problem z zaśnięciem. Zazwyczaj taki ból pojawiał się po męczącym dniu, kiedy zbyt długo przebywałyśmy na nogach. Niestety jest on dość powszechny w ciąży, szczególnie w III jej trymestrze.

Co to jest? Są to kurcze mięśni łydek powodujące nadmierne ich napięcie oraz ból pojawiające się w ciąży.

Objawy i przebieg: Skurcze pojawiają się szczególnie w ostatnich 2 miesiącach ciąży. Powodem może być utrudniony odpływ krwi z nóg, ucisk ciężarnej macicy na nerwy ścian miednicy lub też zbyt niski poziom wapnia lub nadmiar fosforu w organizmie. Skurcze najczęściej pojawiają się w nocy i są na tyle silne, że mogą trwać nawet kilka godzin.

Jak sobie z nimi radzić?:

- w razie skurczu należy wyprostować nogę w stawie kolanowym, unieść ją nieco wyżej oraz przygiąć mocno stopę w stawie skokowym; po kilku minutach skurcz powinien ustąpić, ale ból może się jeszcze utrzymywać przez kilka godzin

- odpowiednia dieta bogata w wapń: jogurt, twarożek, mleko; witaminę B; produkty bogate w magnez

- nie stać i nie siedzieć za długo

- nie zakładać nogi na nogę

- gimnastyka odpowiednia dla kobiet w ciąży.

WARTO PRZY KOLEJNEJ WIZYCIE U LEKARZA WSPOMNIEĆ MU O TYCH DOLEGLIWOŚCIACH, A BYĆ MOŻE PRZEPISZE ON NAM ODPOWIEDNI PREPARAT.

Przeczytaj także: