Drętwienie i mrowienie rąk w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Lipiec 13th, 200910:27 am @

0


Większość kobiet w ciąży ma problem z drętwieniem rąk bądź też nóg. Ja niestety też należę do tej grupy kobiet. Szczególnie doskwiera mi to w nocy kiedy śpię na prawym boku i uciskam sobie rękę. Ostatnio obudziłam się i normalnie ręką nie mogłam ruszyć tak mi zdrętwiała, aż pacła bezwładnie na brzuch. Przestraszyłam się trochę, bo nigdy mi się to raczej nie przytrafiało ale uspokoiłam się jak sobie poczytałam, że to w ciąży normalne.

Co to jest drętwienie i mrowienie? Jest to nic innego jak uczucie cierpnięcia, mrowienia lub bólu palców, dłoni lub całej ręki pojawiające się podczas ciąży.

Objawy: Taki ból lub drętwienie palców lub ręki są najczęściej objawami tzw. zespołu cieśni nadgarstka, który w czasie ciąży występuje dość często. Pojawia się on u kobiet ciężarnych na skutek zmian hormonalnych powodujących zatrzymanie wody w organizmie. Objawy mogą być bardziej nasilone w nocy, jak i po dniu, kiedy nadgarstek był obciążony. Objawy te najczęściej znikają same i nie wymagają specjalistycznego leczenia.

Jak sobie z nim radzić?:

- unikać ucisku na ręce, szczególnie podczas snu

- zażywać preparaty z witaminą B6 i magnesem

- stosować dietę bogatą w witaminy B6 i magnez oraz mikroelementy, np.: ryby, drób, ziemniaki, mleko, kakao, fasola.

Przeczytaj także: